Przewodnik po stylu Mori {pierwsze kroki}

Witam wszystkich!
Chciałabym rozpocząć przygodę z prowadzeniem tego bloga od dokładnego opisania podstaw, wyznaczników i historii stylu mori. Jak już zapewne wiecie, słowo "mori" (森) w języku japońskim oznacza "las", a więc "mori girl" (森ガール) to "dziewczyna lasu". Jak sama nazwa wskazuje, najważniejszym wyznacznikiem tego stylu jest wygląd nawiązujący do estetyki lasu i natury, a także inspiracja magicznymi stworzeniami wprost z legend i baśni.
Najstarsze wzmianki dotyczące mori pochodzą z 2006 roku. Właśnie wtedy powstają 62 zasady autorstwa Choco. Jest ona również założycielką oficjalnej grupy dla mori girls na jednym z największych japońskich portali społecznościowych - Mixi. W 2009 roku napisała książkę (naprawdę, wierzcie mi!) poświęconą temu stylowi. Niestety, nie jest ona już obecnie wydawana, więc niezwykle ciężko zdobyć oryginał, jednak dzięki uprzejmości zagranicznych użytkowników wciąż można pobrać darmowe skany.
Wróćmy jednak do zasad, ponieważ to na ich podstawie chciałabym scharakteryzować leśną dziewczynę. Warto wcześniej wspomnieć, że opisują one archetyp mori girl, więc może być nam ciężko wprowadzić niektóre z nich w życie (szczególnie te dotyczące lifestyle), nie oznacza to jednak, że lubimy ten styl mniej od innych. Spójrzmy na nie jak na wyznaczniki, które pomagają nam zrozumieć nie tylko charakterystyczny sposób ubierania się, ale także styl bycia oraz cechy, jakie powinna posiadać każda leśna dziewczyna. Nie można jednak zapomnieć o tym, że wówczas, gdy zostały one stworzone, różnice pomiędzy mori i natural kei nie zostały jeszcze wyodrębnione, więc część zasad (jak i zestawów pokazanych w książce autorstwa Choco) dotyczy drugiego z wcześniej wymienionych stylów. Poniżej postaram się rozwiać te wątpliwości, a o charakterystycznych cechach każdego z nich napiszę już w następnym poście, więc trzymajcie rękę na pulsie!

Mori to nie tylko wygląd, ale również styl bycia. Ma on charakter uniwersalny i ponadczasowy. Nie podąża za dynamicznie zmieniającymi się trendami. A także jest jedyny w swoim rodzaju. Nie wolno zapomnieć, że istniał on już dużo wcześniej przed nadaniem odpowiedniej terminologii i łączył ze sobą rzeszę osób o wspólnych hobby i zainteresowaniach. 
Dla Choco wiązał się on z relaksem w przytulnych kawiarenkach (46), odwiedzaniem sklepów z akcesoriami do dekoracji wnętrz (51), antykami (20) i księgarni (50). Mori girl zamieszkuje małą chatkę w samym środku lasu, uwielbia podróżować (54) przez co, niemal przez cały czas chodzi z aparatem w ręce, aby uchwycić piękno odwiedzanych aktualnie miejsc (47). Jej zainteresowania łączą się z kolekcjonowaniem różnych rzeczy (mogą być to antyki, pamiątki, bilety i zasuszone kwiaty), a także tworzeniem ich własnoręcznie (52, 49). Lubi czytać baśnie (37), malować, szyć, haftować i zajmować się roślinami (56). Jej ulubionymi porami roku są jesień i zima (53), kiedy może wsłuchać się w chrzęst złotych liści pod jej stopami i szum zimowego wiatru otulona warstwami ubrań.
Co ciekawe, zasady dotyczące stylu bycia określają również osobowość jaką powinna posiadać leśna dziewczyna. Archetyp mori girl ma delikatny i spokojny charakter (57, 58). Często buja w obłokach i oddaje się marzeniom (59). Oczywiście nikt nie powinien celowo go zmieniać w zależności od stylu, jednak osobiście uważam, że wymienione przez Choco cechy potrafią zdziałać dużo dobrego dla nas samych. Mimo często wspominanych haseł dotyczących pozytywnego myślenia i  czerpania przyjemności z każdej chwili w życiu, często nie mamy czasu i nie potrafimy tego zrobić. Sama wciąż się tego uczę. Styl bycia mori pomaga nam dążyć do potrzebnej nam harmonii i samoakceptacji. Podejścia do problemów i zmartwień codziennego życia z dużą dozą spokoju i motywacji, aby rozwiązać je i dążyć do spełnienia własnych marzeń.
Styl bycia mori również dotyczy natural kei, z tą różnicą, że archetyp drugiego ze stylów opisywany jest jako "dziewczyna mieszkająca w małej wiosce blisko lasu". Budzi to we mnie skojarzenia z bohaterkami filmów Studia Ghibli, które, mimo, że nie zostały wymienione pośród zasad, dla wielu same w sobie stanowią ważny element lifestyle.
W końcu nadszedł czas na opisanie charakterystycznego wyglądu mori girl. Mimo, że ten styl w dużej mierze zakłada wolność i inwencję twórczą, watro ściśle trzymać się wyznaczników odnośnie sposobu ubierania się. W końcu każdy styl nie mógłby istnieć bez swoich indywidualnych cech. Łatwo również przesadzić i dobrać ubrania nieodpowiednie do swojej sylwetki, co zaburzy nasze proporcje i nie będzie wyglądać elegancko. A mori to przede wszystkim kompromis pomiędzy codzienną wygodą i elegancją. W naszej szafie powinny znaleźć się przede wszystkim zwiewne spódnice i luźne sukienki niepodkreślające talii (1, 2), ciepłe swetry, poncha, kordonkowe bolerka, a także fartuszki i szale ozdobione koronkami (9,16).
Warto zwrócić uwagę na to z jakiego materiału zostały wykonane poszczególne ubrania. Mori zakłada dokładny wybór naturalnych, przyjaznych dla naszego ciała tkanin takich jak wełna, len i bawełna (14, 27). Mimo wszystko wiele marek sprzedających ubrania w tym stylu, czasami wykorzystuje również syntetyczne materiały, dzięki czemu łatwiej wyprasować nam daną rzecz, również mniej się gniecie podczas codziennego użytkowania. Największym minusem lnu i bawełny jest podatność na zagniecenia, co bywa dość uciążliwe gdy, po dokładnym wyprasowaniu rzeczy wraz z wszystkimi jego detalami, siądziemy, a gdy wstaniemy, nasze ubranie znów jest pomięte!
Warstwy, warstwy i jeszcze raz warstwy (35)! Prawdziwa mori girl ma na sobie zawsze co najmniej trzy widoczne warstwy, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem podczas zimniejszych pór roku (nic dziwnego, że ulubionymi porami roku naszego archetypu są jesień i zima), jednak ciężko nosić je podczas lata, dlatego wiele sklepów internetowych oferuje ubrania z wszytymi "fałszywymi warstwami", ozdobione dużą ilością koronek, które sprawiają, że nasz zestaw będzie wydawał się bogatszy i bardziej "złożony".
Leśna garderoba zamyka się w ciepłej i stonowanej kolorystyce (12), czyli przede wszystkim w bieli, brązach, kremach, beżach, zgaszonej zieleni i gołębiej szarości. Co prawda jest to dość wąska gama kolorystyczna, jednak rekompensatę stanowi gra fakturą oraz detalami, których w tym stylu nie brakuje. Unikajmy krzykliwych i wyzywających ubrań w jaskrawych kolorach (3, 10), mori to przede wszystkim delikatny, dziewczęcy i naturalny wygląd (4, 42). Co prawda Choco wspomina również o ciemnych kolorach jak burgund czy granat (11), a także przeróżnych wzorach (23-26), jednak obecnie są związane bardziej z natural kei, a niżeli mori. 
Warto także postawić na inwencję twórczą i dodać do naszego zestawu coś wykonanego własnoręcznie, wszelkie przeróbki są bardzo mile widziane, ponieważ oryginalność i podkreślenie własnej indywidualności należą do jednych z najważniejszych założeń tego stylu (2, 4). Nie należy jednak zapominać, aby nie odchodzić od ogólnej estetyki mori, która mimo wszystko jest dość okrojona z możliwości manipulacji, przykładowo czarny sweterek wykonany ze zgrzebnej wełny nie będzie dobrze się komponował z kremową sukienką ozdobioną koronkami. Jeżeli jednak nie przepadamy za szyciem czy robieniem na drutach warto poszukać rzeczy, które są jedyne w swoim rodzaju. Również postarajmy się łączyć ubrania tak, aby nasz zestaw był niepowtarzalny. Tu można coś upiąć, tu udrapować... I gotowe! Warto zainspirować się również naszymi, tradycyjnymi, słowiańskimi strojami (6). Dodatki nimi inspirowane będą idealnym uzupełnieniem większości zestawów mori.
W przeciwieństwie do ubrań, dodatki pozostawiają nam znacznie większe pole do popisu, jeżeli chodzi o kształty czy wzory. Torebki czy ogromne chusty, pod którymi możemy w każdej chwili ukryć się przed zimnem (33), mogą mieć fantazyjne nadruki czy hafty. Wełniane lub wykonane ze sztucznego futerka czapki i nauszniki pomogą ochronić nasze uszy przed zimnem (14, 15), a ocieplacze, czy wykończone koronkami legginsy na kostkach dodadzą kolejną warstwę do naszego zestawu (28). Jak już wcześniej wspomniałam mori girl stawia na praktykę, więc buty na płaskich podeszwach z okrągłymi czubkami (29, 31) będą dla niej najwygodniejszym rozwiązaniem. Nie wolno zapominać także o biżuterii! Najlepiej w tej roli sprawdzi się zegarek kieszonkowy w kolorze starego złota czy naszyjnik wykonany z ozdobnego szkła (19-22), a także inne nietypowe motywy jak słodycze czy leśne zwierzątka (23-24).

Mori girl stawia na naturalny wygląd, rezygnuje z ciężkiego makijażu, farbowania włosów, chroni przed słońcem swoją cerę i dba, aby zawsze była jasna i promienna, niczym po powrocie z porannego spaceru (38, 55). Nie przepada za długimi paznokciami, więc regularnie je przycina, aby zawsze czuć się komfortowo (13). Podczas wybierania perfum stawia na delikatne, kwiatowe zapachy (56). Choco wspomina również o fryzurach, które najlepiej będą komponować się wraz ze stylem, a są nimi: bob oraz długie, rozwiane włosy, każda z nich w połączeniu z prostą grzywką (39-41).

Jak zapewne zauważyliście zarówno opis dotyczący stylu bycia, jak i ubierania odnosi się do zasad autorstwa Choco, o której na początku wspomniałam. Poniżej chciałabym zaprezentować Wam kompletne 62 zasady w moim tłumaczeniu i interpretacji. Punkty dotyczące marek i mori girls w mediach zostały celowo pominięte, ponieważ mam zamiar opisać je w osobnych postach.
1. Lubisz luźne sukienki,
2. Zawsze nosisz sukienki albo spódnice,
3. Wolisz niezwykłe i nieco bardziej ekscentryczne kroje od tych prostych (ale nie przepadasz za wyzywającymi i krzykliwymi ubraniami),
4. Stawiasz na naturalny wygląd, jednak przy tym zachowujesz swój własny styl,
5. Zwracasz uwagę na materiał przy wyborze ubrań,
6. Lubisz rzeczy inspirowane tradycyjną modą,
7. Wybierasz ubrania o kroju w kształcie litery A,
8. Lubisz sukienki, które przypominają te noszone w dzieciństwie,
9. Lubisz sukienki, które swoim krojem przypominają fartuch,
10. Nie przepadasz za zbyt słodką i uroczą modą,
11. Lubisz głębokie kolory jak burgund, fukamidori (ciemna zieleń #00552e), koniro (granat #223a70) i chairo (ciemny brąz #965042).
12. Do twarzy Ci w ciepłych kolorach,
13. Krótkie paznokcie są dla Ciebie bardziej komfortowe,
14. Lubisz puszyste nakrycia głowy wykonane z wełny lub futerka,
15. Lubisz nauszniki,
16. Lubisz nosić poncha i bolerka,
17. Chciałabyś mieć torbę wykonaną ze skóry,
18. Lubisz chować swoje drobiazgi w małych saszetkach,
19. Wolisz złote niż srebrne dodatki,
20. Interesujesz się antykami,
21. Lubisz kieszonkowe zegarki,
22. Lubisz duże naszyjniki wykonane z ozdobnego szkła,
23. Lubisz motyw przedstawiający zwierzęta,
24. Lubisz motyw przedstawiający słodycze,
25. Lubisz ubrania w groszki i kratkę,
26. Lubisz staromodne nadruki w kwiaty,
27. Lubisz koronki,
28. Lubisz legginsy i rajstopy,
29. Twoje buty mają prosty fason i płaską podeszwę,
30. Lubisz buty z okrągłymi noskami,
31. Jeżeli zakładasz trampki, nie wiążesz sznurówek, tak, abyś mogła je łatwo, w każdym momencie ściągnąć niczym kapcie,
32. Zamiast zwyczajnych guzików, wolisz te wykonane własnoręcznie,
33. Masz ochotę owinąć swoją chustę lub szalik wokół siebie,
34. Podczas zimy lubisz nosić golf,
35. Lubisz zakładać na siebie warstwy ubrań
36. Lubisz bufiaste rękawy,
37. Uwielbiasz czytać baśnie,
38. Masz jasną skórę,
39. Masz zawsze rozpuszczone włosy,
40. Masz włosy ułożone w fryzurę bob z prostą grzywką,
41. Masz rozpuszczone włosy i prostą grzywkę,
42. Jesteś dziewczęca,
43. Lubisz markę FELISSIMO,
44. Oprócz niej lubisz marki takie jak Syrup i &sole,
45. Lubisz naszyjniki w kształcie słodyczy od Q-pot,
46. Lubisz relaksować się w kawiarence,
47. Lubisz spacerować z aparatem w ręce,
48. Często, nieświadomie odwiedzasz rozmaite sklepy,
49. Nie możesz się powstrzymać przed kolekcjonowaniem ulubionych rzeczy,
50. Cieszysz się, gdy znajdziesz urocze książki w księgarni,
51. Lubisz odwiedzać sklepy z akcesoriami do dekoracji wnętrz,
52. Lubisz robótki ręczne,
53. Jesień i zima są Twoimi ulubionymi porami roku,
54. Pewnego dnia chciałabyś odwiedzić Skandynawię,
55. Lubisz mieć zaróżowione policzki,
56. Jeżeli używasz perfum, wybierasz delikatne, kwiatowe zapachy,
57. Masz delikatny charakter,
58. Unikasz konfliktów,
59. Sprawiasz wrażenie osoby wyluzowanej,
60. Uważasz, że Hagumi Hanamoto z serii "Honey & Clover" jest mori girl,
61. Shizuru Satonaka z "Tada, Kimi wo Aishiteru" jest również dla Ciebie mori girl,
62. Przyjaciele mówili Ci, że wyglądasz, jakbyś żyła w lesie.
Na sam koniec chciałabym zamieścić zdjęcia jednego z moich najwcześniejszych zestawów. Mam nadzieję, że Wam się spodoba!
 
Tak więc dobrnęliśmy już do końca... Mam nadzieję, że udało mi się Wam przybliżyć wszystkie aspekty stylu mori. Chciałam to zrobić jak najdokładniej, stąd długość tego posta, mam nadzieję, że nie zdążyłam Was zanudzić! W razie wątpliwości, proszę śmiało zadawać pytania w komentarzach. Postaram się odpowiedzieć najdokładniej jak tylko mogę i rozwiać wszelkie wątpliwości. Dziękuję wszystkim za poświęcony czas, do zobaczenia już wkrótce! 

18 komentarze:

  1. Świetny post 💛
    Zasady sama widziałam w angielskiej wersji, ale nie dałam rady sama nie dałam wszystkiego przetłumaczyć, super że są.i w polskiej wersji
    Po z tym twoje stylizacje są świetne!!!
    Czekam na więcej postów i zapraszam do siebie
    http://thisbarbiebunny.blogspot.com/?m=1

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ślicznie! Akurat samo tłumaczenie zasad Choco sprawiło mi najmniejszy problem w przeciwieństwie do szczegółowego opisania podstaw obu tych stylów. Ciesze się, że podobają Ci się również moje zdjęcia!

      Usuń
  2. Bycie Mori wydaje się strasznie trudne przez te zasady (przecież chodzenie w rozwiązanych butach, jest niebezpieczne ^^).
    Trzymam kciuki za Twojego bloga!
    Cieszę się, że Nasza Mori grupa się tak fajnie rozwija <3
    Iris

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A kto powiedział, że będzie łatwo? ;) Mnie samej na początku komponowanie poszczególnych zestawów sprawiało spory problem, jednak z czasem nabrałam już odpowiedniej wprawy. Owszem, niektóre punkty mogą wydać się dziwne, jednak osobiście sądzę, że najlepiej trzymać się ogólnego zarysu stylu. ^^

      Usuń
  3. Ja zawszę chodzę w rozwiązanych i da się przeżyć XD Boski post <3 obserwuje ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! Mam nadzieje, że ten blog będzie dla Ciebie dobrym źródłem informacji!

      Usuń
  4. Cieszy mnie niezmiernie, że dzięki Tobie powstanie polskie kompendium wiedzy o stylu mori. Piszesz czytelnie, wyczerpująco, nie pozostawiasz żadnych wątpliwości. (˶◠‿◠˶✿)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ślicznie! Szczerze mówiąc gdyby nie Ty, to zrezygnowałabym z pomysłu założenia tego bloga. Dziękuję za wsparcie!

      Usuń
  5. Styl mori jest super, chociaż zupełnie nie dla mnie T^T będę czekać na kolejne posty z niecierpliwością bo uważam, że w polsce jak dużo nie mówi się o np lolitach to mori jest zaniedbane ;o;

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lolita fashion jest nieustannie promowane, dzięki czemu trafia do dużej części odbiorców i może się rozwijać (tak, przypuszczam), w przeciwieństwie do mori, które zawsze było dość niszowe i powoli już zaczyna całkowicie znikać z rynku, przez co coraz trudniej dostać jest ubrania stricte w tym stylu. Mam nadzieję, że prowadząc tego bloga zainteresuje leśnymi stylami coraz większą grupę odbiorców!

      Usuń
  6. Twój blog super się zapowiada, masz fajne pomysły no i wreszcie ktoś dobrze i w przyjemny sposób opisuje mori:) trzymam kciuki i powodzenia w pisaniu!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ślicznie! Zawsze chciałam podzielić się z innymi swoją pasją i naprawdę mnie to cieszy, że zyskuje to tak pozytywny odzew!

      Usuń
  7. Super wszytko opisałaś! Już jestem zakochana w Twoim blogu. Uwielbiam oglądać zdjęcia mori, a teraz dowiem się dzięki Tobie dużo więcej o tym stylu.
    Nie jest to z pewnością styl dla mnie, ale jego delikatność zawsze mnie tak ciągnie. Co do zasad, one zawsze sprawiają mi problem ;) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, jest mi bardzo miło, że odwiedziłaś mojego skromnego bloga! (o^_^o) Sama nie do końca przestrzegam wszystkich zasad, ponieważ niektóre punkty są naprawdę trudne do zrealizowania, ale staram przestrzegać najbardziej charakterystycznych wyznaczników tego stylu.
      P.S. W końcu mam tutaj konto i mogę dodać Cię do obserwowanych, uwielbiam Twoje stylizacje!

      Usuń
  8. Świetny artykuł, oby więcej takich w naszym polskim internecie. Twoje zdjęcia są jak zwykle śliczne...
    Zauważyłam tylko jedną literówkę na początku, w nawiasie obok słowa mori (森) wkradło się jeszcze ガ. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za zwrócenie mi uwagi, artykuł został edytowany dzięki Twoim wskazówkom. Sama nie uczę się japońskiego, dlatego korzystałam z tłumaczenia, które znalazłam na anglojęzycznym blogu. Jest mi bardzo miło, że mój blog zyskał kolejną czytelniczkę, która docenia moją pracę! ♥

      Usuń
  9. Świetny blog! W każdym poście zawierasz wiele ciekawych informacji opisanych w prosty sposób, a całość bardzo miło się czyta :D
    Mam nadzieję, że jeszcze wiele się dzięki Tobie nauczę o stylu mori! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, jest mi bardzo miło, że udało mi się zdobyć kolejną czytelniczkę i to w dodatku ze Śląska! Ja również mam nadzieję, że uda mi się przekonać Cię do tego stylu! ♥

      Usuń

 

Nadchodzące posty:

Żyć jak mori girl {mori lifestyle}
Popularność stylu mori. Jak się zmieniał na przestrzeni lat?
♥ Leśna marka pod lupą - Dearli (Chestnut)
♥ Wyznaczniki stylu mori {pierwsze kroki}
♥ Kilka rzeczy, których nie lubię w mori, czyli czego się wystrzegać?
♥ Leśna marka pod lupą - Cawaii Mori
♥ {Lekcja 3} Jak łączyć ze sobą warstwy?
♥ Leśna marka pod lupą - Wonder Rocket
♥ Jak zaczęła się moja przygoda z mori? {moja historia}
♥ Leśna marka pod lupą - Samansa Mos 2 (SM2)
♥ Mori lolita - elegancja inspirowana naturą
♥ Leśne inspiracje - ciekawe osoby
♥ Yama Girl - siostra z górskiego lasu {pierwsze kroki}

Obserwatorzy

Poznajmy się!

aboutme divider Dzień dobry, mam na imię Aleksandra, jednak w internecie posługuję się pseudonimem Rosette Nightingale. Bardzo mi miło powitać wszystkie leśne wróżki, elfy, wiedźmy i wędrowców! Znajdziecie tutaj porady porady dotyczące mori i natural kei. Chciałabym tutaj podzielić się moją wiedzą i doświadczeniem związanym ze stylami bliskimi matce naturze. Poza tym uwielbiam stare baśnie i legendy, zapach herbaty, filmy kostiumowe, piec ciasta i ciasteczka, które zabieram na każdą leśną wędrówkę. Mam nadzieję, że uda mi się Was zainspirować do rozpoczęcia własnej przygody! divider